Menüler

DSİ 8. BÖLGE MÜDÜRÜ BAHTİYAR KABADAYI HINIS İLÇESİNDE BİR DİZİ İNCELEMEDE BULUNDU

21.10.2016

 

DSİ 8. Bölge Müdürü Bahtiyar KABADAYI Erzurum’un Hınıs İlçesinde inşaat yapım çalışmaları devam eden ve Hınıs ovasında 205.850 dekar arazinin sulanmasını sağlayacak Başköy Barajı ve Tesisleri İnşaatında incelemelerde bulundu. İncelemeye Bölge Müdür Yardımcısı Ayhan ŞAHNA, Havza İzleme ve Tahsisler Şube Müdürü Bünyamin ÇAKUR, Makine İmalat ve Donatım Şube Müdürü Hasan GÜCÜYETER, 81. Şube Müdürü Nurullah SOYLU ve kontrol mühendisleri eşlik etti.

Başköy Barajı Erzurum İli Hınıs İlçesi’nin 6 km kuzeybatısı Başköy Deresi üzerinde yer almakta olup, toplam 20 317 dekar tarım arazisini sulayacaktır. Gövde hacmi 2,97 hm3 kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden 101 m yükseklikte, kret kotu 1831 m olacaktır.

Başköy Barajı hizmete alındığında sulaması yapılacak bölge arazilerinin verimini arttıracak ve yöre halkının geliri ile istihdamın gelişimine çok önemli katkı sağlayacaktır Başköy Barajının bitirilmesi sonucunda bölge halkına yansıyacak olan net gelir artışı 72.047.500 TL olacağı hedeflenmektedir.

Söz konusu incelemenin akabinde Erzurum Hınıs Parmaksız Köyü 2. Kısım Taşkın Koruma inşaatını da yerinde inceledi. Söz konusu tesisin tamamlanması ile 1 mahalle taşkınlardan korunmuş olacaktır.